Načítám ...

Vše o vytahování vstřikovačů

Zajímá Vás, jak správně pečovat o vstřikovače vozu, prodloužit jejich životnost a co dělat v případě, že je vstřikovač zarezlý, zatuhlý nebo nejde demontovat? Právě pro Vás jsme si připravili přehledný článek, ve kterém se právě na toto téma podíváme.

15.10.20

Hurdálek

15

Zajímá Vás, jak správně pečovat o vstřikovače vozu, prodloužit jejich životnost a co dělat v případě, že je vstřikovač zarezlý, zatuhlý nebo nejde demontovat? Právě pro Vás jsme si připravili přehledný článek, ve kterém se právě na toto téma podíváme.

 

Správné fungování vstřikovače

V první řadě je potřeba si uvědomit, že oproti klasickým TDi vstřikovačům pracují Common-Rail vstřikovače s několika násobně vyšším tlakem paliva a tudíž je i konstrukčně zcela jinak postaven.

U Common-Rail vstřikovačů je v celém systému vstřikování, počínaje vysokotlakým čerpadlem, konstantní tlak až 2 500 barů. Při takto vysokém tlaku a rychlosti dávkování paliva do motoru by nebylo možné správné fungování zajistit pouhou mechanickou cestou. Proto je tato činnost zajištěna pomocí elektromagnetu a elektronické regulace. Kanály procházející vstřikovačem mají velmi malé průměry, v řádech několika µm a proto se při vniknutí větších částí nečistot rychle ucpou a zneprůchodní celý vstřikovač.

Na správnou funkci vstřikovače a nejčastější problémy se můžete podívat v tomto videu:

Zdroj: Youtube | Engineered Diesel

 

Jak pečovat o vstřikovače

Abychom předešli výše uvedeným problémům, je zapotřebí pravidelně měnit palivový filtr, který je pro dané vozidlo určený a má správné filtrační schopnosti.

Další častou příčinou poškození vstřikovače je nesprávné palivo, ať už z pochybných čerpacích stanic nebo záměna za benzín. Je tedy velmi důležité věnovat při tankování paliva velikou pozornost a raději se několikrát přesvědčit o správném výběru. Při tankování nafty je též vhodné přidávání aditiv a čistících přípravků, ať už jako pohlcovače vody nebo jako složky pro zvýšení mazacích schopností paliva.

V neposlední řadě doporučujeme při zpětné montáži nového vstřikovače použít keramickou pastu pro povrchovou úpravu vstřikovače a zamezení chemické reakce – oxidace.

Stejně tak zákazníkům doporučujeme při (i nesouvisejících) opravách alespoň vizuálně zkontrolovat případnou korozi kolem vstřikovače, aby se předešlo jejímu přílišnému nárustu.

 

Zatuhnutí, zareznutí nebo jiné potíže se vstřikovačem

Dlouhodobým špatným a nekompletním servisem na vozidlech dochází k pronikající vlhkosti do prostoru komory vstřikovače, kde dochází k chemické reakci mezi ocelovým vstřikovačem a hliníkovou hlavou válců.

Další příčinou nemožnosti demontovat vstřikovač, je netěsnost měděné podložky pod vstřikovačem, což má za důsledek pronikání spalin do komory vstřikovače a vytvoření karbonových usazenin. Toto poškození oxidací může nastat i za velmi krátkou dobu (v řádech měsíců) a to i u relativně nových vozidel, neboť je výrobce nijak neošetřuje před vložením do motoru. Z naší praxe známe případy, kdy nebylo možné demontovat vstřikovače již po roce provozu vozidla na najetých 15 tisících kilometrech.

Příklady z praxe:

Ukázka zarezlého vstřikovače | TRIUMF professional tools
Ukázka komory zarezlého vstřikovače | TRIUMF professional tools
Ukázka komory zarezlého vstřikovače | TRIUMF professional tools
Ukázka komory zarezlého vstřikovače | TRIUMF professional tools

 

Postup demontáže vstřikovače

Vytažení vstřikovače v případě, kdy jej není možné demontovat standardním způsobem a bez poškození, je odbornou operací, na kterou naši technici využívají speciální nářadí a přípravky firmy Pichler.

Tyto přípravky umožňují vytažení vstřikovače přímo na vozidle bez nutnosti demontáže hlavy motoru. Využívá se při něm hydraulických válců (10 – 20 tun) nebo reverzního kladiva, speciálních vrtáků, závitníků, a dalších podpůrných přípravků, které dovolí jednoduchou a kompletní demontáž vstřikovače.

Veškeré produkty ze sortimentu výrobce Pichler naleznete na našem e-shopu.

Upozorňujeme zákazníky, že neprovádíme demontáž v případech, kdy byl na vstřikovači proveden jakýkoliv neodborný zásah (navaření matice, zalomený bit/závitník nebo vytahovák šroubů apod.) a demontáž pomocí přípravků tak není možná.

Ve většině případů se při potřebě demontovat vstřikovač z hlavy válců musí rozebrat jeho vrchní část s elektromagnetem a tím se stane vstřikovač nefunkčním pro další použití.

U Piezo vstřikovačů, kde je elektromagnet nedemontovatelný, je nutné odseknout plastovou část, čím se vstřikovač znehodnotí a je zapotřebí zakoupení nového. Toto platí i pro případy, kdy byl vstřikovač funkční, avšak závada na motoru si vyžadovala jeho demontáž.

Při použití hydraulického vytahováku vstřikovačů a v některých případech demontáže pomocí reverzního kladiva může být vstřikovač poškozený natolik, že i bez vnějších známek poškození je pro repasování nepoužitelný. Hydraulické vytahováky pracují s tahem od 10 do 20 tun a proto mohou vstřikovač poškodit. Často se trhají a je potřebné je vyfrézovat nebo je 20 tun tahu nedostačujících a při použití většího tahu by se poškodila hlava válců, což je cenově nákladná operace, která by celou opravu prodražila. V takových případech je nejlepším řešením demontáž hlavy válců a strojové odfrézování.

Ukázka zarezlého vstřikovače | TRIUMF professional tools
Ukázka zarezlého vstřikovače | TRIUMF professional tools
Ukázka zarezlého vstřikovače | TRIUMF professional tools
Ukázka zarezlého vstřikovače | TRIUMF professional tools

 

Na kompletní demontáž vstřikovače za pomoci přípravků Pichler se můžete podívat například na tomto videu:

Zdroj: Youtube | Pichler Werkzeug

 

Neváhejte se obrátit na našeho specialistu, který Vám poskytne veškeré potřebné informace, poradí a nebo si s Vámi rovnou domluví termín vytažení vstřikovače!

Tomáš Zákravský

Odborný prodejce / specialista přípravků pro autoservis

servis10@triumfcz.eu

+420 734 155 825

Líbí se mi

Přidat komentář

Komentáře nesmí obsahovat odkazy na jiné články nebo weby

Vyhledávání

Odběr novinek

Dostávejte ty nejnovější informace o našem sortimentu a společnosti pohodlně do své e-mailové schránky.

Odběr můžete kdykoliv odhlásit ve svém účtu nebo v patičce každého newsletteru.

Fotogalerie

Vizualizace budovy centrály v České Skalici Vozy obchodních zástupců TRIUMF professional tools na servisy Vozy obchodních zástupců TRIUMF professional tools na obchody

Máte dotazy? Potřebujete bližší informace o našem sortimentu? Neváhejte nás kontaktovat!

Kontaktovat